Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na základní škole jsem se trochu věnoval sportu. Byl to především fotbal a lehká atletika. Ač jsem byl poměrně tlustý, moje tělo bylo měkké a bez tvarů. Uvědomil jsem si, že musím začít něco dělat. Měl jsem problémy s postavou. Do posilovny jsem se poprvé dostal v sedmnácti letech, teď už cvičím jedenáct let. Asi před 12 lety jsem potřeboval nějakou změnu v životě, a tak jsem začal chodit do posilovny. Předtím jsem nijak moc nesportoval, pokud nepočítám trochu atletiky v dětství.
Když jsem tehdy bydlel u Karviné, fitek tam bylo hned několik. Byl jsem se tam podívat i Fitness centrum, ale tam se mi moc líbilo, tak jsem začal chodit, kde byla příjemnější a pohodlnější atmosféra. Posilovna byla moc pěkně vybavená. To víš, že v Karvině je odpoledne pěkné horko, takže jsem raději chodil do fitka ráno. Vstával jsem v sedm, od deváté jsem byl ve fitku a půl jedenácté jsem vracel domů. Něco jsem snědl a musel jsem dorazit někam třeba na řece.
Trénoval jsem 5-6 krát týdně v trvání 60 až 90 minut. Aerobní činnost jsem pro nedostatek času vynechal, ale vyměnil jsem automobil za kolo. Pokračoval jsem v tréninku, jak jsem zvyklý. Mohl jsem si zacvičit, kdy jsem potřeboval, dostával jsem proteiny..... v té době jsem také měl nejlepší výsledky.
Každý můj trénink trval asi hodinu, po každé sérii jsem byl naprosto vyčerpaný, nebyl jsem zvyklý na vyšší počet opakování. Musím se přiznát, můj trénink fungoval skvěle. Zrcadlo mi ukázalo, jak se moje postava mění. Menší svalové skupiny, které jsem dříve zanedbával, nyní získaly skvělé tvary. Stále jsem se snažil zvyšovat tréninkovou zátěž. Byl jsem na sebe pyšný, když jsem si uvědomil, jak moc se zlepšil. Můj trénink se skládal tlaků za hlavou, dřepy a tak dále. Protože jsem se soustředil více na budování síly.
(Přinejmenším budu cvičit doma s párem jednoruček, který jsem si zakoupil) Posilovací trénink je opavdu tím nejlepším způsobem, jak změnit svoji postavu.
Moje strava obsahovala alespoň dva gramy bílkovín na 1kg tělesné hmotnosti. Dobrým zdrojem proteinů jsou vaječné bílky, drůbeží, libové hovězí maso, ryby, nízkotučné mléčné produkty a syrovátkové suplementy. Pokud mé stravy neobsahovala sacharidy, určitě bych neměl dostatek energie na trénink. Lidské tělo si sacharidy uskladňuje ve formě glykogenu. Bez glykogenu nejsou mé svaly schopné, při tréninku jsem nenapumpoval ani nedosáhl kontrakci. Vhodnými zdroji jsou chléb, těstoviny, rýže a zelenina.
Nyní se chci zaměřit na nabrání svalové hmoty, aspoň 5kg za rok. Tuto hmotu bych chtěl nabrat hlavně na nohou, protože ty jsou stále moji svalovou slabinou. Dělal jsem velké problémy, donutit se pokračovat v sérii při velkou svalovou bolest, kterou vyvolává kyselina mléčná. Druhou moji slabinou byly zádové svaly, které se mi ovšem podařilo během roku podstatně zlepšit a vyrovnat jejich rozvoj s ostatními svalovými partiemi.
V době, kdy jsem se snažil o preferenci zádových sval, jsem je cvičil samostatně. Tréninková jednotka mi netrvá déle než 40 minut.
U benchpressu používám principu pyramidy, kdy začínám rozcvičením s 60kg a postupně zvyšuji váhu až na ... kg s 1 až 2 opakování. Používám mírnou dopomoc tréninkového partnera pouze v závěrečných dvou opakováních v sérií. Na stehna zařazuji 12 sérií a na malé partie - ramena, paže - pouze 9 série. Břicha procvičuji většinou tři až čtyři cviky s celkovými počtem 12-16 sérií. Rozpal svůj trénink břicha tak, že první den procvič intenzivně spodní část, další den šikmé břišní svaly a poslední den horní část břicha. Těsně po tréninku jsem si mixoval sacharido-proteinový koktejl.
V objemovém období se snažím neustále měnit příjem bílkovin a sacharidů. U bílkovin se mi osvědčilo zhruba 2,5 gramů na kg tělesné váhy. Ale v den volna si dávám o něco méně kolem 1,5 gramů. Co se týče sacharidů, jejich příjem rovněž střídám. Vden tréninku 200-300 gramů a v den odpočinku jejich příjem zvyšuji na 400-500 gramů.